Dzień ŻÓŁWIA

23 maja, już czwarty raz w naszej szkole, obchodzimy Światowy Dzień Żółwia. Jest to dzień, który ma nam przypominać o tym, jak istotna jest ochrona gatunków żółwi. Zwierzę to symbolizuję podporę nieba, wytrwałość, płodność oraz długowieczność i jest coraz częściej domowym pupilem.

Żółwiom grozi coraz większe niebezpieczeństwo i to właśnie ze strony człowieka. Łowi się je po to, by sprzedać je jako zwierzęta domowe, a w niektórych krajach żółwie mięso oraz jaja pełnią funkcje konsumpcyjne.

Od pięciu lat mamy w gabinecie biologii żółwia żółtolicego, zwanego „Frankiem”, który stał się prawdziwą, żywą, maskotką szkoły. Należy on do gatunku żółwi wodno-lądowych i ma już 12 lat. Na co dzień mieszka w akwarium, ale często chodzi po klasie między ławkami uczniów. Na początku był sensacją, teraz każdy wchodzi do gabinetu powoli, bo „Franek jest na spacerku”. W czasie przechadzki przygląda się uczniom skupionym na nauce i zadaje kłam powiedzeniu- powolny jak żółw. Na drzwiach klasy widniej tabliczka - „UWAGA – Żółw jest przy drzwiach w 2,5 sekundy. A Ty?”- kupiona na wycieczce przez uczniów SP.

Wszystkie święta, wakacje, ferie – czyli wolne- spędza poza szkołą. Uczniowie bardzo chętnie zabierają go na ten czas do siebie do domu, mają wówczas czas na dokonanie dogłębnej obserwacji. Są zachwyceni tym zmiennocieplnym zwierzęciem i żywą lekcją przyrody u siebie w domu. Już teraz w maju jest lista opiekunów wakacyjnych. Rodzice uczniów muszą wyrazić zgodę na pojawienie się zwierzęcia w ich domu. Jest też dobra próba dla dziecka, czy podoła opiece nad własnym zwierzęciem. Wszyscy opiekunowie przechodzą szkolenie, by móc samodzielnie dobrze się opiekować „Frankiem”. Najchętniej zjada on krewetki i suszone rybki. Żółw ten największą aktywność przejawiają wiosną i latem. W okresie jesiennym i zimowym częściej jest ospały i apatyczny (w środowisku naturalnym zapadają wtedy w sen zimowy). W tym czasie charakteryzują się niższą aktywnością i przyjmują mniejszą ilością pokarmu. Gdy wygrzewa się w słońcu podającym przez okno lub pod specjalną lampką, przyjmuje charakterystyczną pozycję, rozkładając szeroko odnóża przednie, a tylne do tyłu z odwróconymi podeszwami do góry.

W naszej szkole wszyscy dobrze znają żółwia ,,Franka”.

Kilka faktów, które warto wiedzieć:

- Żółwie są jajorodne.
- Są jedynymi kręgowcami na świecie, które zostały wyposażone w zewnętrzny szkielet, którego zewnętrzna część powstała z żeber i ościstych wyrostków kręgów w kostne płyty.
- Zwierzęta te mają rogowy dziób, w którym zamiast zębów (z wyjątkiem kilku wygasłych form) są ostre, rogowe listwy na krawędziach szczęki i żuchwy.
- Niektóre żółwie są mięsożerne, a inne roślinożerne. Wyróżniamy gatunki wodne i lądowe oraz wodno-lądowe.
- W Polsce występuje tylko jeden gatunek: żółw błotny. Można czasem spotkać inne, które zostały wprowadzone z innego geograficznie regionu (np. żółw stepowy).