Polubić matematykę- ciekawe spojrzenie na zagadnienia matematyczne.

Nasz stypendysta, Szymon, prezentuje kolejne polecane przez p. E. Kornobis - Gawrońską książki, które pozwalają spojrzeć na matematykę inaczej . 

  ,,150 Sudoku" wydawcy Press-Media bardzo mnie zainteresowała. Jak sam tytuł sugeruje, ta książka nie dotyczy całej matematyki, lecz tylko sudoku. Na wewnętrznej stronie okładki znajdują się wskazówki, dotyczące gry w sudoku, a na jej końcu jest 5 sposobów ich rozwiązywania. Sposoby te przydadzą się do rozwiązania sudoku na poziomie średnim wzwyż. Wszystkie 150 sudoku są podzielone na 4 poziomy trudności: łatwy, średni, trudny i piekielnie trudny. Znajdziemy tu 10 sudoku na poziomie łatwym, 70 na poziomie średnim, 50 na poziomie trudnym i 20 na poziomie ,,piekielnie" trudnym. Po ostatnim sudoku znajdziemy rozwiązania do każdej rozgrywki, co pozwala sprawdzić, czy wykonało się je poprawnie. Uważam, że ta książka jest bardzo dobrym wyborem zarówno dla fanów sudoku, jak i zwykłych osób, gdyż w tym samym czasie zapewniamy sobie rozrywkę, a także ćwiczymy logiczne myślenie.

Innym obiektem mojej recenzji będzie ,,Kalejdoskop matematyczny" autorstwa Hugo Steinhausa. Książka składa się aż z trzystu stron i jest podzielona na 13 rozdziałów. Jej zawartość to zestaw trzystu dziewięćdziesięciu jeden bardzo szczegółowo opisanych zadań, które zawierają rysunki przedstawiające rozwiązania tych zadań lub pokazujące, o co chodzi w danym ćwiczeniu. Ta książka jest po prostu ogromnym zbiorem ciekawostek odnośnie matematyki. Działy, które się tu znajdują, są poświęcone głównie geometrii, czyli figurom, odcinkom itp. Rysunki, które nie odnoszą się do geometrii, są poświęcone określonemu ćwiczeniu. Według mnie ta książka jest tylko dla osób chcących zobaczyć przykładowe zadania, które pomagają uczyć się geometrii, ale nie zawierają materiału, którego można się nauczyć.

Zachęcam także do sięgnięcia po książkę pt. ,,Łamigłówki i zagadki liczbowe dla dzieci i młodzieży" autorstwa Ulricha Vohlanda. Książka składa się z ciekawych oraz skomplikowanych zagadek i łamigłówek, do których nie trzeba się przygotowywać i które można wykonywać razem ze znajomymi. Łamigłówki te, bawiąc, uczą matematyki. Na wstępie książki znajduje się kilka stron ze wskazówkami, jak wykonywać łamigłówki, a na końcu książki są rozwiązania do wszystkich zagadek. Łamigłówki są podzielone na 4 poziomy trudności: dla początkujących - łatwe, dla fanów - średnie, dla ekspertów - trudne i dla przekornych - zabawne. Według mnie najbardziej ciekawymi zagadkami są te dla przekornych, gdyż dla wielu mogą wydawać się bez sensu, chociaż, aby je wykonać nie trzeba myśleć, tylko trzeba doznać olśnienia. Wiele z łamigłówek zawiera również rysunki przydatne do ich wykonania. Moim zdaniem ta książka jest dobrym wyborem dla osób, które lubią trochę pogłówkować, a przy tym chcą się czegoś pouczyć.

 

 ,,Gry, w które grałem" Wojciecha Pijanowskiego to książka, w której na ponad stu dwadziestu stronach przedstawiono matematyczne gry planszowe oraz zasady. Gry są przeznaczone dla dwóch osób wzwyż i nie dotyczą określonego działu lecz całej matematyki. Nie trzeba być dobrym matematykiem, aby móc zagrać w te gry, wystarczy dokładnie przeczytać zasady. Na końcu książki znajdzie się również test zawierający osiemdziesiąt pytań do wszystkich gier planszowych . Autor pisze, że jeśli nie zna się odpowiedzi na te pytania, to nic, bo na pewno kiedyś będzie się je znało, a cały czas można czytać zasady. Na końcu testu są do niego odpowiedzi. Według mnie książka jest przeznaczona nie tylko dla miłośników gier planszowych i dobrych matematyków, ale też dla tych , którym brakuje dobrej zabawy.

Na szczególną uwagę zasługuje pozycja ,,Dzięki matematyce bądź kaskaderem". Jej autorami są Wendy i David Clemson oraz Joss Gower. Za polskie tłumaczenie odpowiada Patryk Gawron. Książka jest przeznaczona dla osób w każdym wieku, ale głównie dla 7 i 8-klasistów. Na początku książki znajdziemy spis treści, a na stronach od 4 do 5 są informacje, jak z niej korzystać. Na stronach od 28 do 29 znajdują się dodatkowe wskazówki, które pomagą rozwiązać zamieszczone w książce łamigłówki, na stronach od 31 do 32 umieszczono rozwiązania tych łamigłówek. Znajdujemy tu także słowniczek z wyrazami, które dotyczą zarówno matematyki, jak i planu filmowego. Autorzy przedstawiają wykorzystanie matematyki w życiu codziennym każdego kaskadera. Zawartość książki to jedenaście rozdziałów, każdy z dwoma matematycznymi łamigłówkami opartymi na sytuacjach z planu filmowego, tabelą danych potrzebną do wykonania łamigłówek i ciekawostkami z życia kaskaderów oraz z rysunkami odnoszącymi się do ciekawostek. Aby móc wykonać łamigłówki, potrzeba kartki papieru i ołówka. Uważam, że informacje zawarte w tej książce, są bardzo ciekawe, a łamigłówki to dobry sposób na powtarzanie i uczenie się matematyki. Według mnie ta książka jest godna polecenia każdej grupie wiekowej i wielu osobom na pewno się spodoba."

Typ placówki: