Treść w Nowym Miasteczku

W dniu 04.12.2019r. grupę p. Irenki odwiedził górnik pan Roman Mendaluk, ktory opowiedział dzieciom o pracy górnika w kopalni, przedstawił strój odświętny górnika i obdarował dzieci drobnymi upominkami w postaci m.in. czapek górniczych. Dzieci także podziękowały górnikowi za przybycie miłym prezentem.

W ramach projektu eukacyjnego "Harcerz w dziurawych skarpetkach nie chodzi"  harcerze z 13 DH "Włóczykije" mieli możliwość poznania zapomnianej techniki zdobienia-haftem. Dzięki pokazanej wcześniej instrukcji, harcerze mogli wykazać się kreatywnością, zdolnościami manualnymi oraz rozwijać swoje zdolności motoryczne poprzez wykonanie na skarpetce dowolnego wzoru hafciarskiego. Zajęcia zostały przyjęte przez odbiorców projektu z zainteresowaniem oraz aprobatą.

Wróżby, wróżby, wróżby... i czary mary tak bawiły sie przedszkoalki podczas zabawy andrzejkowej.

Talent, pasja i skromność... Basia Lisowska, absolwentka naszej szkoły, obecnie uczennica LO im. K. K. Baczyńskiego, wywalczyła II miejsce w Ogólnopolskim Frankowskim Konkursie Fotograficznym organizowanym przez II Liceum Ogólnokształcące w Gdyni pod patronatem Francuskiego Instytutu w Polsce. Wychowawczyni, nauczycielka języka francuskiego, zachęciła Basię do udziału w konkursie. Pomysł na zdjęcie zrodził się w drodze do szkoły podczas rozmowy z tatą. Choć koncepcje były różne, tematem przewodnim pracy miało być "braterstwo" po francusku "fraternité". Wspaniałe zdjęcie zachwyciło jury.

I bal andrzejkowy już za nami. Dzieci przybyły poprzebierane w piękne stroje. Zabawy rozpoczęliśmy wrzuceniem grosika do wody, po to by spełniły się wróżby, a były to: „Przestrogi wirującej butelki”, „Kim będę w przyszłości”, „Kolory”, „Wędrujące buty”. Losowaliśmy  symbole, które powiedziały nam, jakie będziemy mieć życie. Wróżby przeplatane były tańcami, konkursami oraz odpoczynkiem przy słodkim poczęstunku. Dzieci losowały ciasteczka z wróżbami oraz gałązki wiśni, które, gdy zakwitną  w wigilię, spełnią się nasze wróżby. Tradycji stało się zadość.

Andrzejki - wypadają w noc z 29 na 30 listopada, jest to wigilia świętego Andrzeja, stąd ich nazwa. Tradycja andrzejkowa znana jest w naszym kraju od prawie 500 lat, pierwsza wzmianka pojawiła się w 1557r. Według pradawnych wierzeń ta noc miała magiczną moc. Wróżby były przeznaczone dla panien, które czekały na wymarzonego męża. Choć dawniej niezwykle poważnie traktowano wszystkie przepowiednie, dziś to tylko dobra zabawa. Nasi uczniowie również wróżą od rana. Dziewczyny chcą wiedzieć, kogo poślubią, a chłopcy szukają imienia swojej wybranki. Najważniejsze, że wszyscy dobrze się bawią.

W dniu dzisiejszym przedszkolaki obchodziły Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji mogły przynieść do przedszkola swoje pluszowe misie i cały dzień je przytulać. Zajęcia w tym dniu były poswięcone miśkom, dzieciaki kolorowały misie na obrazkach, wycinały ich kontury z papieru, wyklejały kolorową bibułą, słuchały wierszy i opowiadań o misiach, a także  piosenek, uczestniczyły w zabawach ruchowych z wykorzystaniem misków. Zajęcia w tym dniu sparwiły dzieciom wiele radosci.

Miś, to zabawka, którą każde dziecko, od pokoleń lubiło się bawić, dlatego też ma on również swoje święto. Grupa Sówek właśnie dzisiaj je obchodziła. Dzieci przyniosły swoje ulubione misie, którymi bawiły się cały dzień. Poznały historię powstania tego święta. Wykonywaliśmy różne prace plastyczne, były tańce, zabawy, konkursy. Każde dziecko pozowało w misiowej fotobudce oraz otrzymało Dyplom Przyjaciela Pluszowego Misia i Lubisia. Na koniec objadaliśmy,  się misiowymi ciasteczkami, które samodzielnie dekorowaliśmy i pysznymi muffinkami, za które dziękujemy pomysłowym mamusiom.

25 listopada obchodzimy Dzień Pluszowego Misia.Tego właśnie dnia przypada rocznica powstania tej przesympatycznej zabawki. Święto ustanowione zostało w 2002 roku, bo właśnie wtedy Pluszowy Miś skończył 100 lat. A wszystko zaczęło się od 26. prezydenta USA - Theodora Roosevelta. W 1902 r. podczas polowania, w którym brał udział, postrzelony został malutki niedźwiadek. Prezydent rozkazał uwolnić miśka, a jeden z producentów wykorzystał tę historię i stworzył zabawkę. Nazwał ją Teddy Bear, nawiązując nazwą do imienia prezydenta.

W piątek słoneczko sprzyjało, wiec komponowanie Mandali na podwórku szkolnym się udało.

Mandala to symbol wywodzący się z dawnej tradycji indyjskiej. W ostatnich latach coraz częściej jest to także motyw artystyczny, a nawet wzór kolorowanek.To harmonijne połączenie kwadratu i koła jest przez wielu traktowane jako symbol ludzkiego życia. Człowiek jest tu środkiem świata, który go otacza. To także koło życia oraz symbol doskonałości i pełnej harmonii.Samodzielne wykonywanie Mandali może:

Strony