Szkoła Podstawowa

<iframe width="854" height="480" src="https://www.youtube.com/embed/sjaIoI2_W5o" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

"Pomagając innym, pomagamy sobie"

I kolejny kiermasz za nami... Była to wyjątkowa akcja - ostatni raz w takim składzie, ponieważ wielu naszych wolontariuszy opuszcza w czerwcu mury naszej szkoły. Ale dzisiaj było pięknie, kolorowo, wiosennie, smacznie. Wszystko to dzięki ogromnemu zaangażowaniu naszych uczniów ze Szkolnego Koła CARITAS, którzy samodzielnie przygotowali palmy, ozdoby i wypieki wielkanocne. Już od pierwszej przerwy nasze stoisko cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem uczniów, pracowników szkoły i rodziców. Wszystkim wolontariuszom serdecznie dziękujemy za bezinteresowną pomoc. Jesteście wspaniałymi, młodymi ludźmi, od których można się wiele nauczyć ...

K. Olejarz

Zdjęcia: K. Gutkowski

Lekcja przyrody „na żywo" - Owady

Zdjęcia: P. Włodarczyk, K. Gutkowski

Lekcja przyrody „na żywo" - Owady

W dniu 27 marca 2019 r. odbyła się, po raz kolejny, ciekawa lekcja przyrody „na żywo" przeprowadzona przez przedstawicielkę z agencji „KLAPS ART" z Krakowa. Tym razem dotyczyła najliczniejszej grupy zwierząt - owadów. Podczas prelekcji, w której wzieło udział 21 klas, zostały zaprezentowane okazy owadów żyjące w różnych zakątkach świata.

Prowadząca zapoznała zebranych z rozmnażaniem się owadów, ze sposobem ich żerowania, z różnicą morfologiczną jaka występuje między motylami nocnymi i dziennymi. Przez godzinę słuchaliśmy niezwykle interesujących wiadomości o budowie owadów, ich cechach charakterystycznych, środowisku i trybie życia. Wielką atrakcją okazały się żywe osobniki, m.in. drapieżne modliszki, liśćce, straszyki z rejonów Malezji, karaczany madagaskarskie, szarańcze, chrząszcze i żuki. Niektóre osobniki mogliśmy osobiście dotknąć i pogłaskać. Dowiedzieli się również jak odróżnić samicę świerszcza od samca, co to jest subimago i imago, w jaki sposób należy podnosić owada oraz że ćmy mogą być równie piękne jak motyle dzienne.  Po raz kolejny przekonaliśmy się o potrzebie istnienia każdego żywego organizmu, czy jest nim potężny słoń, czy też mały owad - każdy z nich zasługuje na naszą uwagę. 

Podziwialiśmy również kolekcję owadów w gablotach, m.in. piękne motyle, ćmy oraz chrząszcze. Lekcja była bardzo interesująca i z pewnością nikt się nie nudził. Poznaliśmy wiele ciekawostek o owadach i mieliśmy niecodzienną okazję rozwinąć nasze zainteresowania przyrodnicze oraz przyjrzeć się z bliska różnym okazom.

Było wiele emocji, ekscytujące zajęcia zrobiły na wrażenie na wszystkich!

Z niecierpliwością czekamy na kolejną żywą lekcję przyrody.

Zdjęcia: P. Włodarczyk, K. Gutkowski

 

Giełda talentów w obiektywie...

Giełda talentów w obiektywie naszego młodego fotografa: Barbary Lisowskiej

Nasz sukces na Okręgowej Olimpiadzie Promocji Zdrowego Stylu Życia.

W dniu 15 marca tego roku Stasia Krężel uczennica klasy 8b reprezentowała naszą szkołę na Olimpiadzie Promocji Zdrowego Stylu Życia, był to etap okręgowy. Stasia odniosła duży sukces gdyż zdobyła III miejsce. Serdecznie jej gratulujemy i dziękujemy za wkład pracy który musiała wnieść w przygotowanie się do olimpiady. Najpierw zwyciężyła w Nowej Soli zajęła I miejsce był to etap rejonowy. Bardzo gratulujemy wychowawcy klasy oraz Rodzicom. Życzymy dalszych osiągnięć i sukcesów.

 

 

 

 

 

 

Typ placówki: 

Giełda talentów.

Giełda talentów.

Zdjęcia: P. Włodarczyk, A. Nowak, B.G

Giełda talentów

   Już tradycją staje się Gala Talentów w Zespole Szkół nr 1 w Nowym Miasteczku. W tym roku 22. marca od godz. 9.00 na sali gimnastycznej otwarta została wystawa, podczas której można było podziwiać fotografie gimnazjalistki B. Lisowskiej oraz prace plastyczne i literackie najzdolniejszych uczniów. Ale po raz pierwszy pojawiły się również prace nauczycieli i rodziców, którzy aktywnie włączyli się w tę imprezę. Zachwyciło nas rękodzieło p. E. Suchockiej (jednej z mam) oraz obrazy iserwetki wykonane haftem krzyżykowym p. B Garbacz (nauczycielki biologii). Swoją twórczość odważyła się zaprezentować moja najzdolniejsza poetka , M.Wozowczyk, mamy nadzieję, że kiedyś uda jej się wydać tomik poezji. Przy stoisku kulinarnym zwiedzający mogli spróbować pysznych wypieków i sałatek przygotowanych przez uczniów różnych klas, a przy stoisku origami chętni próbowali swoich sił w tej sztuce. Swoje dyplomy, medale i puchary prezentowali także najlepsi sportowcy ze szkoły, duma naszych nauczycieli wychowania fizycznego. Poza tym swoje osiągnięcia przedstawili harcerze, miłośnicy wędkarstwa i jazdy konnej.

   Podczas II już Gali Talentów uczniowie mieli możliwość pochwalić się swoimi uzdolnieniami wokalnymi, aktorskimi, muzycznymi i sportowymi. Przed zgromadzoną publicznością wystąpili soliści pani A. Dolaty : G. Niedźwiecka, M. Olejarz, A. Śliwiński, J. Snoch, Z. Barczyszyn, J. Cisakowski. Uczniowie naszego liceum P. Jędrzejski i D. Archuticz porwali szczególnie żeńską część publiczności swoim wykonaniem piosenki pt. Hiniata. Zawodnicy pana T. Kuncika, trenera MMA, J. Goszczurny i M. Jagieła zaprezentowali świetny pokaz samoobrony, natomiast żonglerka w wykonaniu Sz. Gryczyńskiego, K. Wysoczańskiego i D. Hajduka to prawdziwy popis umiejętności. Swoją zwinnością popisały się także szkolne akrobatki N.Konsewicz oraz S. Siwak. Zgromadzoną publiczność wzruszyły przepięknie zagrane przez H. Wawrzyńczyk i A. Hercuń utwory z kanonu muzyki klasycznej. Podczas tegorocznej gali zaczarowali nas mali magicy - H.Dębiczak, D. Pacan i ich asystęci Z. Nowacka, K.Górski i M. Ochota. Na zakończenie pojawili się fantastyczni artyści i zaprosili wszystkich do magicznej krainy Wróżki Diaboliny. Wszystkie elementy przedstawionej bajki, tj. rekwizyty, fabuła, choreografia, wymyślone zostały na zajęciach artystycznych pani K. Betiuk.

   Ten jeden dzień to tylko podsumowanie działań i zaprezentowanie zdolności, które dzieci i młodzież rozwijają przez cały czas pod okiem swoich nauczycieli z ZS nr 1, trenerów oraz rodziców. Każdy ma jakiś talent, tylko nie wszyscy go odkryli. Może więc Gala Talentów stanie się motywacją dla tych, którzy wciąż nie mogą się odważyć, aby realizować swoje pasje i spełniać marzenia.

Mg. Wysoczańska

Zdjęcia: A.Nowak, B.G

Giełda Talentów.

Giełda talentów - stoiska i przygotowania.

Giełda talentów

Już tradycją staje się Gala Talentów w Zespole Szkół nr 1 w Nowym Miasteczku. W tym roku 22. marca od godz. 9.00 na sali gimnastycznej otwarta została wystawa, podczas której można było podziwiać fotografie gimnazjalistki B. Lisowskiej oraz prace plastyczne i literackie najzdolniejszych uczniów. Ale po raz pierwszy pojawiły się również prace nauczycieli i rodziców, którzy aktywnie włączyli się w tę imprezę. Zachwyciło nas rękodzieło p. E. Suchockiej (jednej z mam) oraz obrazy wykonane haftem krzyżykowym p. B Garbacz (nauczycielki biologii). Swoją twórczość odważyła się zaprezentować moja najzdolniejsza poetka , M.Wozowczyk, mamy nadzieję, że kiedyś uda jej się wydać tomik poezji. Przy stoisku kulinarnym zwiedzający mogli spróbować pysznych wypieków i sałatek przygotowanych przez uczniów różnych klas, a przy stoisku origami chętni próbowali swoich sił w tej sztuce. Swoje dyplomy, medale i puchary prezentowali także najlepsi sportowcy ze szkoły, duma naszych nauczycieli wychowania fizycznego. Poza tym swoje osiągnięcia przedstawili harcerze, miłośnicy wędkarstwa i jazdy konnej.

Mg. Wysoczańska

Zdjęcia: P. Włodarczyk, A. Nowaka, B.G

Tydzień MATEMATYCZNY

Tydzień MATEMATYCZNY

Tydzień MATEMATYCZNY

W dniach 18-22 marca tego roku w naszej szkole odbył się już po raz drugi TYDZIEŃ MATEMTYKI.

                Pierwszego dnia,  podczas przerw uczniowie klasy 7a oraz Mateusz z klasy 3c gimnazjum uczyli swoich kolegów technik Origami. Można było złożyć z papieru świnkę, liska, pieska, żurawia i królika.

                Kolejnego dnia przyłączyliśmy się do obchodów Ogólnopolskiego Dnia Matematyki zorganizowanego przez Stowarzyszenie Doskonalenia i Rozwoju 4improve. Tym razem akcja przebiegała  pod hasłem: "Matematyka dzika" czyli jak połączyć dziką przyrodę z matematyką. Uczniowie w klasach zostali podzieleni na grupy i rywalizowali między sobą rozwiązując zadania przygotowane przez organizatorów.  Przy okazji konkursu  można było poznać wiele ciekawostek dotyczących zwierząt. Zwycięzcy konkursu zostali nagrodzeni oceną celującą.

                21 marca pasjonatom matematyki nie kojarzył się w tym roku tylko z Dniem Wiosny ale przede wszystkim z Międzynarodowym Konkursem Kangur Matematyczny. Kolejny raz dołączyliśmy do grona uczniów, którzy tego samego dnia na całym świecie rozwiązują te same zadania na odpowiednim poziomie. Każdy uczestnik Konkursu otrzymał  układankę przestrzenną w postaci kuli-breloczka.  A na wyniki konkursu musimy poczekać jeszcze dwa miesiące.

                 Ostatniego dnia Tygodnia Matematyki został zorganizowany konkurs dla uczniów klas szóstych "Poszukiwacze skarbów". Do rywalizacji stanęło 5 trzyosobowych grup. Zmagali się oni z zadaniami logicznymi, zapałczanymi, oraz osadzonymi w realiach życiowych. Walka była bardzo zacięta, gdyż wszyscy mieli ogromną chęć odnalezienia skarbu. Wygrali najlepsi. Pierwsze miejsce zajęły: Joanna Snoch, Oliwia Bereś i Zofia Gryczyńska, dziewczęta odnalazły również skarb ukryty na terenie szkoły. Na drugim  miejscu uklasyfikowali się:  Krzysztof Kałużyński, Maciej Cisakowski i Michał Kozioł. Natomiast trzecie miejsce zajęli:  Szymon Nieczypor, Szymon Grzesiak i Dawid Górka.

Pomimo tego, że konkurs skończył się w piątek po 15.00, wszyscy zadowoleni wracali do domu, ponieważ każdy z uczestników został nagrodzony.  

                Mamy nadzieję, że każdy tego tygodnia znalazł coś dla siebie, a  udział w grach, zabawach oraz konkursach matematycznych  pokazał jasną stronę tej nauki...   

Ag. Śliwińska                                                                                       

Zdjęcia: K.Gutkowski, P. Włodarczyk i nasze matematycznki

I Dzień Wiosny

21 marca rozpoczyna się kalendarzowa wiosna (Pierwszy Dzień Wiosny), a astronomiczna ma swój początek w momencie gdy Słońce przekracza równik. Jest to moment zwany przez astronomów równonocą wiosenną i przeważnie ma  miejsce około 20 marca. 

Czekamy na wiosnę z niecierpliwością, wypatrujemy pierwszych cieplejszych dni, słońca i śpiewu ptaków. Po chłodach zimy jesteśmy zmęczeni grubymi ubraniami, krótkimi dniami, szarością i brakiem słońca. Nic więc dziwnego, że pierwszy dzień wiosny jest przez wszystkich tak entuzjastycznie świętowany. Tak jak każde święto również i ten dzień ma swoje zwyczaje.

Tę wyczekiwaną porę roku powitaliśmy kolorowymi strojami, uśmiechniętymi buziami. Dziewczynki przeważnie przebierają się wówczas za panią Wiosnę, zakładają zwiewne, kolorowe sukienki, a włosy przyozdabiają kwiatami lub wiankami z kwiatów, chłopcy zaś przebierają się za leśniczych lub super bohaterów.

Zdjęcia. K. Gutkowski i P. Włodarczyk

Konkurs BRD

Konkurs BRD

Zdjęcia: B. Lisowska

Wycieczka do Muzeum Miejskiego w Nowej Soli

W czwartek 21.03.2019 r. uczniowie kl Ia i Ic wybrali się na wycieczkę do Muzeum Miejskiego w Nowej Soli. Zapoznali się z różnorodnymi ekspozycjami muzealnymi. Wzbogacili słownictwo związane z muzeum. Wzięli także udział w warsztatach lalkarskich, na których wykonali piękne zabawki z dostępnych materiałów odpadowych i użytkowych. Z rolek po papierze toaletowym wykonali Minionki, z łyżeczek- kotki, z patyczków -ptaszki. Wielkim zainteresowaniem dzieci cieszyły się eksponaty przyrodnicze i militarne. Uczniowie mieli również okazję obejrzeć, jakimi zabawkami bawili się kiedyś ich rodzice i dziadkowie.

Typ placówki: 

Spotkanie ze strażakami PSP w Nowej Soli.

Dnia 19 marca nasza szkoła gościła strażaków z PSP w Nowej Soli. W trakcie spotkania strażacy przybliżyli uczniom kl. IV - VI SP, na czym polega praca strażaka i przekazali cenne wskazówki, jak bezpiecznie zachować się w czasie burzy, wypadku drogowego, czy pożaru. Dzieci utrwaliły numery alarmowe 998 i 112 i dowiedziały się, w jakich okolicznościach należy wezwać straż pożarną. Okazało się, że praca strażaków nie ogranicza się wyłącznie do gaszenia pożarów. Straż pożarna pomaga ludziom podczas wypadków samochodowych i powodzi, huraganów oraz prowadzi wiele innych działań, które służą ludziom i ich bezpieczeństwu. Interwencje te są bardzo niebezpieczne i wymagają niecodziennej odwagi i umiejętności.  

  Dziękujemy strażakom za atrakcyjne i ważne zajęcia. Wszystkim strażakom życzymy wielu sukcesów i dziękujemy za trud i ofiarną służbę.

 

Zdjęcia: P Włodarczyk

Typ placówki: 

Strony