Szkoła Podstawowa

<iframe width="854" height="480" src="https://www.youtube.com/embed/sjaIoI2_W5o" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Familiada

Familiada

Zdjęcia: B.Lisowska i BG

Familiada

Familiada

Zdjęcia: B.Lisowska i BG

Harmonogram zajęć dodatkowych

Treść: 
W załączniku znajduje się harmonogram zajęć rozwijających wiedzę i umiejętności uczniów oraz ich zainteresowania w roku szkolnym 2018/2019.  

Dzień Anioła Stróża

„Wszyscy jesteśmy aniołami” - pod tym hasłem odbyła się dnia 3.10. 2018 w naszej szkole już druga edycja Dnia Anioła. Uczniowie w tym roku starannie przygotowali tę uroczystość w której uczestniczyli uczniowie klas I-VI szkoły podstawowej.  Należy zaznaczyć, że w kalendarzu Świąt kościelnych, jest zapisany bardzo wyjątkowy dzień, to dzień Anioła Stróża, który ustanowił papież Paweł V w Kościele rzymskokatolickim. Każdy z nas rodzi się z przydzielonym mu indywidualnym opiekunem, Aniołem Stróżem, który tak jak my jest inny, niepowtarzalny i wyjątkowy, czyli nie tylko inaczej wygląda, ale ma różne możliwości. Anioł Stróż jest bardzo silnie z nami związany, jest naszym opiekunem, wstawiennikiem i pomocnikiem. My powinniśmy z kolei rewanżować się chęcią współpracy z nim, wsłuchiwaniem się w jego wskazówki. Ponieważ na naszym Aniele Stróżu zawsze możemy polegać, dlatego powinniśmy dziękować mu każdego dnia za jego obecność i pomoc.  W związku z tym, na jeden dzień wszyscy staliśmy się aniołami. Uczniowie z rana przyszli ubrani w białe szaty, a ich głowy zdobiły złote aureolki. Dziewczyny z klas czwartych przygotowały montaż słowno muzyczny na temat aniołow oraz ich znaczenia w naszym życiu i naszej codzienności. Ponadto uczniowie wykonywali ręcznie aniołki w kolorach biło-czerwonych, a na jednej ze ścian powstała dekoracja pod hasłem „100 aniołków na 100-lecie niepodległości”.  Na koniec uroczystości aniołowie obdarzyli wszystkich słodkim upominkiem.

Dziękujemy panu dyrektorowi Jackowi Zawislakowi za wsparcie tej inicjatywy oraz paniom katechetkom, pani Aldonie Lotce i pani Aleksandrze Dudek oraz paniom Anicie Jatczak i Klaudii Olejarz za wszelką pomoc w przygotowaniu tych uroczystości. 

Dzień ten nauczył nas, że pokój, uśmiech i miłość czynią nas prawdziwymi aniołami, którymi chcemy być na co dzień

                                                                                                      

Organizatorzy

Ks. A. Zelionca

Zdjęcia: K. Gutkowski i BG

Dzień Anioła Stróża

Dzień Anioła Stróża

Zdjęcia:K. Gutkowski i BG

,,Jemy smacznie, zdrowo i kolorowo”

,,Jemy smacznie, zdrowo i kolorowo

,,Jemy smacznie, zdrowo i kolorowo”

     Od lat jesteśmy "Szkołą Promującą Zdrowie". We wtorek 25.09.2018 r.  wróciliśmy do dawnej tradycji organizowania jesiennych sejmików poświęconych promocji zdrowego odżywiania.  Koordynator działań promujących zdrowie w Naszym Zespole, Pani Beata Garbacz oraz Panie Liliana Zwarycz, Irena Dolata, Anna Opryszak, oraz Pan Bartłomiej Wolny wraz z grupą uczniów z kl. 8 a przygotowali tegoroczny sejmik pt.,, Jemy smacznie, zdrowo i kolorowo”. Głównym celem sejmików jest uświadomienie dzieciom znaczenia spożywania zdrowych produktów, zwłaszcza zjadania warzyw i owoców oraz wyrobienie u nich właściwych i prawidłowych nawyków odżywiania się. Poprzedzały go lekcje wychowawcze poświęcone zasadom zdrowego odżywiania. Klasy 6-8 SP i 3 Gimnazjum otrzymały zadanie polegające na przygotowaniu na sejmik uczniowski  zdrowego, owocowo-warzywnego dania składającego się z zebranych lub kupionych sezonowych owoców i warzyw. Każda z klas prezentowała swoje kolorowe i smaczne dania. Liczył się estetyczny wygląd posiłku i znajomość użytych regionalnych produktów. Im więcej kolorów, tym lepiej. W diecie najważniejsza jest różnorodność.  To właśnie kolorowe warzywa i owoce na talerzu sprawiają, że spożywanie posiłków – poza zwykłym zaspokojeniem głodu – staje się także prawdziwą przyjemnością.

     Na sejmik zostały zaproszone delegacje z klas 3-8 SP i 3 Gimnazjum oraz dyrekcja i grono pedagogiczne z ZS nr 1 w Nowym Miasteczku. Sejmik zawsze jest połączony z degustacją potraw. Uczniowie przygotowali prawdziwą "ucztę dla zdrowia i oczu", zachwycając pomysłowością w realizacji zadania i wykonaniu dań. Pyszne, świeżo wyciskane soki z marchwi i jabłek, ale też i z selera, szpinaku, jarmużu, gruszek! Liczne surówki,  sałatki, batoniki z nasionami, owocowe szaszłyki i jeżyki, winogrona i śliwki zalewane gorzką czekoladą, batony musli i marchwiowe babeczki !!! Czego tam nie było !!! A wszystko wykonane przez uczniów (no może czasami trochę pod okiem rodziców). Uczniowie opisywali składniki i wartości odżywcze samodzielnie przygotowanych potraw. Ci, którzy wywiązali się najlepiej z zadania, zostali nagrodzeni koszami wypełnionymi owocami i jogurtem oczywiście naturalnym. Wygrali jednak wszyscy uczniowie … Zdobyli bowiem wiedzę i umiejętności cenne dla swojego zdrowia. Myślę, że wielu przekonało się, że zdrowe produkty są wdzięcznym elementem potraw.

     Zdrowo najedzeni oraz wyposażeni w wiedzę na temat bogactwa ukrytego w owocach, warzywach i sokach rozeszliśmy się do domów.

Zdjęcia: K. Gutkowski.

26 września Europejski Dzień Języków

W tym roku szkolnym uczniowie naszej szkoły po raz pierwszy włączyli się w obchody Europejskiego Dnia Języków. Przygotowali szeroką gamę ciekawych projektów językowych, rebusów i zagadek kulturowych i zróżnicowanych językowo prac własnych. Pod czujnym okiem swoich opiekunów: Pani Marty Zientek, Pani Klaudii Olejarz, Pani Justyny Ugolik, Pani Lidii Harciarek oraz Pana Waldemara Pukaluka wykazali się kreatywnością i otwwartością na chęć uczenia się języków europejskich a także zainteresowaniem kulturami różnych europejskich krajów. Pomysłodawczynią organizacji Europejskiego Dnia Języków w naszej szkole w roku szkolnym 2018/2019 była Pani Marta Zientek. 

Europejski Dzień Języków obchodzony jest na całym świecie 26 września. EDJ został ustanowiony wspólnie przez Komisję Europejską i Radę Europy – organizację, która reprezentuje 800 mln Europejczyków z 47 krajów. W przygotowanie obchodów zaangażowane są liczne instytuty i stowarzyszenia działające w sektorze kultury i nauki języków, uniwersytety, a także szkoły. Od czasu jego ustanowienia w roku 2001, który ogłoszono Europejskim Rokiem Języków, Europejski Dzień Języków obchodzony jest co roku w drugiej połowie września.

„Sprzątanie świata – Polska” to wspólna lekcja poszanowania środowiska.

Tegoroczna akcja „Sprzątanie Świata – Polska 2018” odbyła się w dniach 21– 23 września pod hasłem „AKCJA- SEGREGACJA! 2 X WIĘCEJ, 2 X CZYŚCIEJ” – było to już dwudzieste piąte jubileuszowe sprzątanie naszej planety.

W związku z tym w dniu 21 września, w piątek, na trzeciej godzinie lekcyjnej odbyło się sprzątanie terenów przyszkolnych oraz lasku szkolnego, a także terenu wokół bloków mieszkalnych i osiedla domków jednorodzinnych, przez klasy IV – VIII SP oraz III G. Klasy I - III LO sprzątały teren wokół szkoły na Placu Strzeleckim.

   Zgodnie z tegorocznym hasłem akcji uczniowie nie tylko zbierali śmieci, ale również segregowali je wrzucając do odpowiednio oznaczonych kolorami worków.

CELE TEGOROCZNEJ AKCJI TO: 

  • zmiana postrzegania odpadów jako „śmieci” i dostrzeżenie ich surowcowego potencjału,
  • lepsze wykorzystywanie zasobów, które „zamrażamy” w odpadach oraz poszanowanie środowiska, oszczędność energii i wody,
  • promowanie efektywnej segregacji,
  • zainspirowanie i zaktywizowanie Polaków do działania na rzecz środowiska.

My też możemy pomóc naszej planecie!

E. Hoffmann

„Sprzątanie świata - Polska"-2018

„Sprzątanie świata – Polska” to wspólna lekcja poszanowania środowiska.

Gazetka Samorządu Uczniowskiego "Głos Rolniczaka"

Uwaga!!! Już jest! Nowa gazetka SU szkoły ponadgimnazjalnej. Uczniowie LO dzielą się pomysłami na skuteczne zgłębianie wiedzy po wakacjach, dają rady przyszłorocznym maturzystom oraz odrabiają krótką lekcję historii ... Zapraszamy do czytania! Opiekunem uczniowskiej redakcji "Głosu Rolniczaka" jest jak zawsze Pani Marta Zientek

Wycieczka do Warszawy VIII B i III C gim

W dniach 10.09.2018 - 13.09.2018 uczniowie klas VIII B SP i III C gim przebywali na wycieczce w stolicy. Wycieczka została zorganizowana przez wychowawców tych klas - Panią Martę Zientek i Pana Waldemara Pukaluka. Ponadto, opiekę nad uczniami sprawowała Pani Anna Opryszak. Uczniowie i ich opiekunowie mieszkali w ścisłym centrum Starówki, w Europejskim Domu Spotkań Młodzieży przy ul. Długiej. 

Głównym celem czterodniowej wycieczki do Warszawy było nie tylko zaznajomienie się uczniów z historycznymi miejscami stolicy, związanymi z dążeniem i walkami narodu polskiego o odzyskanie niepodległości ale również spotkanie ze świadkiem historii i Jej relacją autobiograficzną, ściśle związaną z walką warszawiaków w gorących dniach sieronia i września 1944 r. w Powstaniu Warszawskim. 

Pierwszy dzień wycieczki upłynął na zwiedzaniu Starego Miasta oraz nauce poruszania się komunikacją miejską miasta stołecznego Warszawy, a w szczególności - metrem. Uczniowie mieli okazję korzystać w pełni z dwóch nitek stołecznego metra - M1 i M2 oraz zapoznać się z rozmieszczeniem poszczególnych dzielnic Warszawy, dzięki planom miasta umieszczonym na poszczególnych stacjach metra. Drugi dzień upłynął na zwiedzaniu Centrum Nauki Kopernik i aktywnym udziale uczniów ZS nr 1 w Nowym Miasteczku w sekcjach eksperymentalno-naukowych CNK. Następnie wieczorem odbyło się długo wyczekiwane spotkanie ze świadkiem historii wojennej Warszawy, uczestniczką Powstania Warszawskiego - Panią Barbarą Lewandowską. Ponad 2-godzinne spotkanie było okazją do wysłuchania autobiograficznej i faktograficznej relacji z 63 dni walk Powstańców oraz do zadawania Pani Barbarze Lewandowskiej szerokiej gamy pytań. Spotkanie to dostarczyło organizatorom i uczestnikom wielu momentów wzruszeń i głębokich emocji. Trzeci dzień wycieczki był okazją do zwiedzania Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie wraz z pobliskim kompleksem ogrodów królewskich. Dzięki programowi 'Kultura Dostępna' realizowanemu przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, uczniowie obu klas mieli szansę na udział w 2 godzinnych, bezpłatnych warsztatach historycznych dla młodzieży, zatytułowanych "Na sarmackim dworze". Dzięki warsztatom przenieśli się myślami w przeszłość i zagłebili tajniki dawnej historii Polski, związanej z Muzeum Pałacem w Wilanowie. Natomiast wieczorem uczniowie zwiedzali stałą wystawę Muzeum POLIN na warszawskim Muranowie. Ostatni dzień wycieczki był dniem przeznaczonym na zwiedzanie Łazienek Królewskich - zespołu pałacowo-ogrodowego, założonego przez Stanisława Augusta Poniatowskiego. Jak przystało na historyczno-patriotyczny wymiar tego miejsca, zwiedzanie miało miejsce w czwartek, w nawiązaniu do słynnych obiadów czwartkowych. Następnie, po południu uczestnicy wycieczki przenieśli się w zupełnie inny wymiar historyczny naszej Ojczyzny. Mieli okazję zwiedzić Muzeum Powstania Warszawskiego oraz aktywnie uczestniczyć w lekcji muzealnej pt. "Śladami batalionów 'Zośka' i 'Parasol' ". Podążając śladami bohaterów Szarych Szeregów i grup szturmowych, należących do elitarnego batalionu 'Parasol' , byli świadkami ich losów podczas walk na Woli, Czerniakowie i Starym Mieście. Na koniec zwiedzania, przeszli, w ramach zaaranżowanej ekspozycji Muzeum Powstania Warszawskiego, kanałami, wspominając znanych i bezimiennych poległych bohaterów Powstania - żołnierzy Armii Krajowej i cywilów miasta Warszawy. 

Czterodniowa wycieczka do Warszawy obok walorów edukacyjnych była również świetną okazją do integracji dwóch, różniących się wiekowo, grup klasowych na początku nowego roku szkolnego 2018/2019.

 

Innowacyjny Projekt Edukacyjny 'Będę Kim Zechcę'

W naszej szkole realizowana jest wśród ósmoklasistów innowacja organizacyjno-metodyczna pt. 'Będę Kim Zechcę'. Autorką innowacji i jej realizatorką w roku szkolnym 2018 / 2019 jest Pani Marta Zientek. Celami szczegółowymi wprowadzanej innowacji są: wyposażenie uczniów w podstawową wiedzę i praktyczne umiejętności z zakresu przedsiębiorczości i ekonomii, kształtowanie mądrych i odpowiedzialnych postaw życiowych w zakresie podejmowania przyszłych decyzji pracowniczych i finansowych oraz zaznajomienie uczniów z podstawową, praktyczną wiedzą w takich obszarach ekonomicznych jak prowadzenie mikroprzedsiębiorstwa, start-upu czy też większej działalności gospodarczej. 

Innowacyjny Projekt ENGLISH ESCAPE ROOM u ÓSMOKLASISTÓW

Uczniowie i uczennice klasy 8 B od września 2018 r do czerwca 2019 r biorą udział w innowacyjnym projekcie edukacyjnym English Escape Room u Ósmoklasistów. Pomysłodawczynią i realizatorką tego projektu jest ich nauczycielka języka angielskiego - Pani Marta Zientek. Celem projektu jest skuteczna komunikacja w języku angielskim i przełamanie tzw. bariery językowej w ćwiczeniu języka mówionego. Innowacja ma na celu doskonalenie umiejętności językowych, wzmacnianie pozytywne i motywowanie w codziennej nauce własnej nad językiem angielskim wśród 18-osobowej grupy uczniów z klasy 8 B.  Innowacja wspierana jest przez dwie fundacje: Fundację ANG S.A. oraz Fundację Wspierania i Rozwoju Kreatywności. Trzymajcie kciuki za realizację tej edukacyjnej przygody ósmoklasistów. 

Wiwat niepodległość! Młodzi z VIII B w Akcji

Uczniowie klasy VIII B wraz z wychowawczynią - Panią Martą Zientek - po raz drugi włączyli się w ogólnopolski projekt edukacyjny Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie. Tym razem chcą być aktywni w II edycji programu CEO Młodzi w Akcji. Tegoroczna edycja została zaplanowana na bieżacy rok szkolny 2018/2019 i związana jest ściśle ze 100-leciem niepodległości Polski

Młodzi w Akcji to ogólnopolski program, którego celem jest inspirowanie opiekunów i opiekunek młodzieży oraz ich podopiecznych do podejmowania nieszablonowych działań na rzecz swojej 'małej ojczyzny' i jej mieszkańców. W jesiennej edycji programu uczniowie VIII B zainspirują się do realizacji wartościowych akcji z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Zastanowią się także, czym jest dla nich niepodległość dzisiaj i w jaki sposób mogą działać w imię tej wartości w swoim codziennym życiu. Jesteście zainteresowani i chcecie się przyłączyć? Wszystkich uczniów ZS nr 1 w Nowym Miasteczku wraz ze swoimi wychowawcami zapraszamy do zgłaszania się do Pani Marty Zientek - animatorki i koordynatorki kolejnej edycji CEO - Wiwat Niepodległość! Młodzi w Akcji w Nowym Miasteczku.

Strony