Gimnazjum

Piwnica pod Ratuszem... patriotycznie i gościnnie...

Podczas gminnych uroczystości z okazji 100. ROCZNICY ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI  zajrzeliśmy również do Piwnicy pod Ratuszem w Nowym Miasteczku. Goście mogli obejrzeć wystawy przygotowane na tę okazję, posłuchać pieśni patriotycznych, poczytać prace przygotowane przez uczniów z ZS nr 1 m.in. listy i wzruszające wywiady, z tymi, którzy przybyli tu wiele lat temu i pokochali nasze miasteczko oraz okolice. Wszyscy goście wpisywali się do księgi pamiątkowej, więc ślad po tych spotkaniach pozostanie na zawsze... Cieszymy się, że są wśród uczniów naszej szkoły tacy, którzy bardzo chętnie włączyli się do pomocy, dziękujemy więc Mateuszowi, uczniowi kl. 3 c gimnazjum, który tego pięknego dnia pełnił dyżur, zapraszał gości i reprezentował społeczność uczniowską właśnie w siedzibie Stowarzyszenia Przyjaciół Nowego Miasteczka.

                                          

                                                                                                                                                                            M.Wysoczańska

100 ROCZNICA NIEPODLEGŁOŚCI POLSKI

Zdjęcia. B.G, B. Lisowska

100 ROCZNICA NIEPODLEGŁOŚCI POLSKI

Zdjęcia: B.Lisowska, B.G

100 ROCZNICA NIEPODLEGŁOŚCI POLSKI

100 ROCZNICA NIEPODLEGŁOŚCI POLSKI

Zdjęcia:B.G, B. Lisowska

"Ojczyzna to..."

Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców Gminy i Miasta Nowe Miasteczko na wystawę prac związanych z konkursem "Ojczyzna to...".

Ekspozycja znajduje się  w Gminnym Ośrodku Kultury.

Autorami prac są uczniowie Zespołu Szkół nr 1 w Nowym Miasteczku.

 

Organizatorzy konkursu

VIII Dzień Papieski

16 października minęła 40 rocznica wyboru Karola Wojtyły na papieża. Jest to ważna data dla Polaków, dlatego postanowiliśmy uczcić tę rocznicę, przygotowując uroczysty apel.Dzięki zaangażowaniu klasy 3 A Gimnazjum,pod opieką katechetki A. Lotka, mogliśmy usłyszeć piękne wiersze o wielkim Polaku, Jego życiową drogę do Stolicy Piotrowej, a także obejrzeć krótki film o tym niezwykłym pontyfikacie. Nie obyło się również bez nagród dla najmłodszych uczniów za własnoręcznie wykonane portrety papieża. Zwieńczeniem uroczystości było wypuszczenie balonów, w których były umieszczone prośby dzieci do świętego Jana Pawła II. Jak widać na zdjęciach, poleciały prosto do nieba.

A. Lotka

Familiada

Familiada

Zdjęcia: B.Lisowska i BG

Familiada

Familiada

Zdjęcia: B.Lisowska i BG

Harmonogram zajęć dodatkowych

Treść: 
W załączniku znajduje się harmonogram zajęć rozwijających wiedzę i umiejętności uczniów oraz ich zainteresowania w roku szkolnym 2018/2019.  

Dzień Anioła Stróża

„Wszyscy jesteśmy aniołami” - pod tym hasłem odbyła się dnia 3.10. 2018 w naszej szkole już druga edycja Dnia Anioła. Uczniowie w tym roku starannie przygotowali tę uroczystość w której uczestniczyli uczniowie klas I-VI szkoły podstawowej.  Należy zaznaczyć, że w kalendarzu Świąt kościelnych, jest zapisany bardzo wyjątkowy dzień, to dzień Anioła Stróża, który ustanowił papież Paweł V w Kościele rzymskokatolickim. Każdy z nas rodzi się z przydzielonym mu indywidualnym opiekunem, Aniołem Stróżem, który tak jak my jest inny, niepowtarzalny i wyjątkowy, czyli nie tylko inaczej wygląda, ale ma różne możliwości. Anioł Stróż jest bardzo silnie z nami związany, jest naszym opiekunem, wstawiennikiem i pomocnikiem. My powinniśmy z kolei rewanżować się chęcią współpracy z nim, wsłuchiwaniem się w jego wskazówki. Ponieważ na naszym Aniele Stróżu zawsze możemy polegać, dlatego powinniśmy dziękować mu każdego dnia za jego obecność i pomoc.  W związku z tym, na jeden dzień wszyscy staliśmy się aniołami. Uczniowie z rana przyszli ubrani w białe szaty, a ich głowy zdobiły złote aureolki. Dziewczyny z klas czwartych przygotowały montaż słowno muzyczny na temat aniołow oraz ich znaczenia w naszym życiu i naszej codzienności. Ponadto uczniowie wykonywali ręcznie aniołki w kolorach biło-czerwonych, a na jednej ze ścian powstała dekoracja pod hasłem „100 aniołków na 100-lecie niepodległości”.  Na koniec uroczystości aniołowie obdarzyli wszystkich słodkim upominkiem.

Dziękujemy panu dyrektorowi Jackowi Zawislakowi za wsparcie tej inicjatywy oraz paniom katechetkom, pani Aldonie Lotce i pani Aleksandrze Dudek oraz paniom Anicie Jatczak i Klaudii Olejarz za wszelką pomoc w przygotowaniu tych uroczystości. 

Dzień ten nauczył nas, że pokój, uśmiech i miłość czynią nas prawdziwymi aniołami, którymi chcemy być na co dzień

                                                                                                      

Organizatorzy

Ks. A. Zelionca

Zdjęcia: K. Gutkowski i BG

Dzień Anioła Stróża

Dzień Anioła Stróża

Zdjęcia:K. Gutkowski i BG

,,Jemy smacznie, zdrowo i kolorowo”

,,Jemy smacznie, zdrowo i kolorowo

,,Jemy smacznie, zdrowo i kolorowo”

     Od lat jesteśmy "Szkołą Promującą Zdrowie". We wtorek 25.09.2018 r.  wróciliśmy do dawnej tradycji organizowania jesiennych sejmików poświęconych promocji zdrowego odżywiania.  Koordynator działań promujących zdrowie w Naszym Zespole, Pani Beata Garbacz oraz Panie Liliana Zwarycz, Irena Dolata, Anna Opryszak, oraz Pan Bartłomiej Wolny wraz z grupą uczniów z kl. 8 a przygotowali tegoroczny sejmik pt.,, Jemy smacznie, zdrowo i kolorowo”. Głównym celem sejmików jest uświadomienie dzieciom znaczenia spożywania zdrowych produktów, zwłaszcza zjadania warzyw i owoców oraz wyrobienie u nich właściwych i prawidłowych nawyków odżywiania się. Poprzedzały go lekcje wychowawcze poświęcone zasadom zdrowego odżywiania. Klasy 6-8 SP i 3 Gimnazjum otrzymały zadanie polegające na przygotowaniu na sejmik uczniowski  zdrowego, owocowo-warzywnego dania składającego się z zebranych lub kupionych sezonowych owoców i warzyw. Każda z klas prezentowała swoje kolorowe i smaczne dania. Liczył się estetyczny wygląd posiłku i znajomość użytych regionalnych produktów. Im więcej kolorów, tym lepiej. W diecie najważniejsza jest różnorodność.  To właśnie kolorowe warzywa i owoce na talerzu sprawiają, że spożywanie posiłków – poza zwykłym zaspokojeniem głodu – staje się także prawdziwą przyjemnością.

     Na sejmik zostały zaproszone delegacje z klas 3-8 SP i 3 Gimnazjum oraz dyrekcja i grono pedagogiczne z ZS nr 1 w Nowym Miasteczku. Sejmik zawsze jest połączony z degustacją potraw. Uczniowie przygotowali prawdziwą "ucztę dla zdrowia i oczu", zachwycając pomysłowością w realizacji zadania i wykonaniu dań. Pyszne, świeżo wyciskane soki z marchwi i jabłek, ale też i z selera, szpinaku, jarmużu, gruszek! Liczne surówki,  sałatki, batoniki z nasionami, owocowe szaszłyki i jeżyki, winogrona i śliwki zalewane gorzką czekoladą, batony musli i marchwiowe babeczki !!! Czego tam nie było !!! A wszystko wykonane przez uczniów (no może czasami trochę pod okiem rodziców). Uczniowie opisywali składniki i wartości odżywcze samodzielnie przygotowanych potraw. Ci, którzy wywiązali się najlepiej z zadania, zostali nagrodzeni koszami wypełnionymi owocami i jogurtem oczywiście naturalnym. Wygrali jednak wszyscy uczniowie … Zdobyli bowiem wiedzę i umiejętności cenne dla swojego zdrowia. Myślę, że wielu przekonało się, że zdrowe produkty są wdzięcznym elementem potraw.

     Zdrowo najedzeni oraz wyposażeni w wiedzę na temat bogactwa ukrytego w owocach, warzywach i sokach rozeszliśmy się do domów.

Zdjęcia: K. Gutkowski.

26 września Europejski Dzień Języków

W tym roku szkolnym uczniowie naszej szkoły po raz pierwszy włączyli się w obchody Europejskiego Dnia Języków. Przygotowali szeroką gamę ciekawych projektów językowych, rebusów i zagadek kulturowych i zróżnicowanych językowo prac własnych. Pod czujnym okiem swoich opiekunów: Pani Marty Zientek, Pani Klaudii Olejarz, Pani Justyny Ugolik, Pani Lidii Harciarek oraz Pana Waldemara Pukaluka wykazali się kreatywnością i otwwartością na chęć uczenia się języków europejskich a także zainteresowaniem kulturami różnych europejskich krajów. Pomysłodawczynią organizacji Europejskiego Dnia Języków w naszej szkole w roku szkolnym 2018/2019 była Pani Marta Zientek. 

Europejski Dzień Języków obchodzony jest na całym świecie 26 września. EDJ został ustanowiony wspólnie przez Komisję Europejską i Radę Europy – organizację, która reprezentuje 800 mln Europejczyków z 47 krajów. W przygotowanie obchodów zaangażowane są liczne instytuty i stowarzyszenia działające w sektorze kultury i nauki języków, uniwersytety, a także szkoły. Od czasu jego ustanowienia w roku 2001, który ogłoszono Europejskim Rokiem Języków, Europejski Dzień Języków obchodzony jest co roku w drugiej połowie września.

„Sprzątanie świata – Polska” to wspólna lekcja poszanowania środowiska.

Tegoroczna akcja „Sprzątanie Świata – Polska 2018” odbyła się w dniach 21– 23 września pod hasłem „AKCJA- SEGREGACJA! 2 X WIĘCEJ, 2 X CZYŚCIEJ” – było to już dwudzieste piąte jubileuszowe sprzątanie naszej planety.

W związku z tym w dniu 21 września, w piątek, na trzeciej godzinie lekcyjnej odbyło się sprzątanie terenów przyszkolnych oraz lasku szkolnego, a także terenu wokół bloków mieszkalnych i osiedla domków jednorodzinnych, przez klasy IV – VIII SP oraz III G. Klasy I - III LO sprzątały teren wokół szkoły na Placu Strzeleckim.

   Zgodnie z tegorocznym hasłem akcji uczniowie nie tylko zbierali śmieci, ale również segregowali je wrzucając do odpowiednio oznaczonych kolorami worków.

CELE TEGOROCZNEJ AKCJI TO: 

  • zmiana postrzegania odpadów jako „śmieci” i dostrzeżenie ich surowcowego potencjału,
  • lepsze wykorzystywanie zasobów, które „zamrażamy” w odpadach oraz poszanowanie środowiska, oszczędność energii i wody,
  • promowanie efektywnej segregacji,
  • zainspirowanie i zaktywizowanie Polaków do działania na rzecz środowiska.

My też możemy pomóc naszej planecie!

E. Hoffmann

Strony