Gimnazjum

Orszak Trzech Króli

    Trzecia edycja Orszaku Trzech Króli już za nami! W barwnym i wesołym pochodzie uczestniczyły setki osób z miasta oraz gminy Nowe Miasteczko. Nasze świętowanie tego dnia rozpoczęło się od uroczystej Mszy świętej w kościele Opatrzności Bożej z udziałem pani burmistrz Danuty Wojtasik. Eucharystia ta sprawowana przez Księdza Proboszcza ofiarowana była w intencji parafian oraz wszystkich uczestników Orszaku – zarówno miejscowych, jak i gości. Kilkanaście minut po godzinie 13.00 kolorowy Orszak ruszył ulicami Nowego Miasteczka, podążając za Gwiazdą, która wskazywała drogę do Nowonarodzonego Króla. Tegoroczną gwiazdę ufundował pan dyrektor Jacek Zawiślak, natomiast uczniowie klas mundurowych nieśli ją na czele Orszaku. Na trasie swojego przemarszu przepiękny korowód zatrzymał się w pałacu Heroda - scenę tę odegrali uczniowie z parafialnego KSM-u. Kolejnym przystankiem było zatrzymanie się nad tajemnicą pasterzy, którzy jako pierwsi otrzymali wiadomość o Nowonarodzonym. W dalszej kolejności, Królowie pomaszerowali już prosto na dziedziniec przy ratuszu, gdzie na scenie Mędrcy oddali pokłon Świętej Rodzinie. Wszyscy uczestniczyli we wspólnym kolędowaniu oraz dzielili się opłatkiem. To było kolejne publiczne świadectwo wszystkich mieszkańców Nowego Miasteczka a nasi uczniowie kolejny raz wykazali się gotowością i niezwykłymi talentami.

ks. dr Aleks Zelionca

Zdjęcia B i R Lisowscy

Orszak Trzech Króli

Orszak Trzech Króli, jest to przedstawienie Jasełek wystawiane w przestrzeni publicznej, na ulicach wiosek, miast i miasteczek w Polsce oraz zagranicą. Jest to inicjatywa działania wspólnoty lokalnej społeczności. Rodziny, szkoły, nauczyciele, sąsiedzi, lokalni włodarze - zwykli ludzie tworzą to niezwykłe przedstawienie.

Zdjęcia: R i B Lisowscy

Jasełka

Jasełka.
Zdjęcia: K. Gutkowski i B.G

Jasełka

Jasełka.
Zdjęcia: K. Gutkowski i B.G

Konkursy przedmiotowe

Zamieszczamy listy osób zakwalifikowanych do etapów rejonowych konkursów przedmiotowych organizowanych przez Lubuskiego Kuratora Oświaty w roku szkolnym 2018/2019.  Wyniki są dostępne pod adresem https://ko-gorzow.edu.pl/konkursy/wyniki . Aby sprawdzić wyniki należy wybrać przedmiot oraz rejon 4, a następnie wyszukać uczestnika w wygenerowanej tabeli. Na stronie  http://ko-gorzow.edu.pl/wp-content/uploads/2018/10/miejsca-organizacji-etapow-rejonowych-2019.pdf  można sprawdzić miejsca terminy rejonowych  i wojewódzkich konkursów przedmiotowych organizowanych przez Lubuskiego Kuratora Oświaty w roku szkolnym 2018/2019.

Nowy numer 'Głosu Rolniczaka'

Zapraszamy do czytania nowego numeru 'Głosu Rolniczaka'. Gazetka wydawana jest przez SU naszego LO a zespół redakcyjny pracuje nad tekstami pod czujnym okiem Pani Marty Zientek. Tym razem, w wydaniu listopadowo-grudniowym można przeczytać o rachunkowości finansowej firmy, odmianach języka angielskiego oraz poczuć atmosferę zbliżajacych się Świat Bożego Narodzenia.

Szkolne Koło Caritas przygotowało kiermasz świąteczny.

11 grudnia w naszej szkole odbyła się kolejna impreza cykliczna zorganizowana przez Szkolne Koło CARITAS. Do nabycia były świąteczne wypieki, ozdoby, kartki… Wszystko zostało przygotowane przez uczniów i opiekunów SKC i cieszyło się dużym zainteresowaniem. W całej szkole można było poczuć atmosferę zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Nasi uczniowie kolejny raz udowodnili, że można na nich liczyć w każdej sytuacji.

 S Olejarz

Zdjęcia: K. Gutkowski

Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka 10 grudnia w LO

Zdjęcia z 10 grudnia. Fotorelacja z obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka w Liceum Ogólnokształcącym. Autorką zdjęć jest Pani Marta Zientek

 

10 GRUDNIA Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka w LO

Każdego roku 10 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Ustanowiony został przez ONZ w 1950 roku, upamiętniając rocznicę podpisania Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka dwa lata wcześniej. 10 grudnia br. uczniowie klas I i II LO aktywnie włączyli się do obchodów tego święta. SU, wspólnie z Panią Martą Zientek, zorganizował szkolny happening pt. "Walcz o swoje prawa!". Ponadto, uczniowie obejrzeli prezentację dot. MDPCz obchodzonego na całym świecie.

etwinning w I LO

Uczniowie I LO od grudnia 2018 do kwietnia 2019 na lekcjach przedsiębiorczości biorą udział w międzynarodowym projekcie wymiany szkół ETWINNING. Nasza szkoła średnia ma trzech partnerów: szkołę z pięknego miasta Setubal w Portugalii, szkołę z Zagrzebia w Chorwacji oraz Centrum Kształcenia Ustawicznego w Oławie. Projekt realizowany jest w języku angielskim a jego tytuł to: "Feel like at home".Inicjatorką i koordynatorką projektu jest Pani Marta Zientek. Projekt dotyczy problematyki migracji we współczesnej Europie. Uczniowie wymieniają się doświadczeniami w kontaktach z emigrantami w swoich krajach. Nasza szkoła skupia się na migrantach z Ukrainy, szkoła portugalska na migrantach z Brazylii zaś szkoła chorwacka na migrantach z Albanii. Nasi uczniowie realizują szeroko pojmowaną tematykę kultury i wymiany doświadczeń na tym polu. Trzymajcie kciuki za projekt !!!

Mikołajki  i zmagania z egzaminem.

  Przez trzy dni walczyliśmy z próbnymi egzaminami, było trudno, ale jakoś to przetrwaliśmy.

   Dziś mikołajki, a my w prezencie dostaliśmy egzamin z języka angielskiego. Aby uprzyjemnić nam ten stresujący czas, ubraliśmy mikołajkowe czapeczki i rogi reniferów. Podczas przerwy pomiędzy egzaminami zrobiliśmy sobie super zdjęcia.

Przed egzaminem

piliśmy

gorąca czekoladę,

choć chemia i biolka

nam nie idą

napisać daliśmy radę.

Matma była stresująca,

długo nas męczyła,

anglik poszedł dużo łatwiej,

i od razu raźna mina.

Historia i wos nas zaskoczyły,

na pewno błędy się pojawiły,

lecz liczą się chęci,

i radość bycia, 

bo później była,

rozprawka życia. 

Pisząc egzamin gimnazjalisty,

nad pracą długo się trudziliśmy.

Lecz głowa do góry,

to tylko próbne są...

W mikołajki wszyscy razem,

mamy wielką moc...

Nicola Pruska i Julia Kosidło (pół godziny po ostatnim próbnym egzaminie)

 

 

Typ placówki: 

Andrzejki

Zapytaliśmy  też kolegów z naszej szkoły o wrażenia po zabawie.

 

- Uważam, że andrzejki były  bardzo udane, fajna impreza, podobała mi się belgijka, choć trochę mieszały się kroki, to zabawa była przednia...Muzyka mogła być troszkę lepsza, dekoracje też, ale i tak było super.

                                                                                                   

                                                                                                                                                    Najprzystojniejszy uczeń 1

 

Andrzejki

,,Przepis na udaną zabawę andrzejkową - dobra muzyka, świetne towarzystwo, uśmiech i ... belgijka."

  Dnia 29 listopada odbyła się w naszej szkole zabawa andrzejkowa. Uczestniczyli w niej uczniowie kl.6-8 szk.podst. oraz gimnazjaliści i uczniowie szkoły średniej . Impreza zaczęła się o godz. 17, trwała do 20.00. Na sali gimnastycznej panował odpowiedni nastrój, było dosyć ciemno, ponieważ zapalono tylko małe lampki zawieszone na drabinkach do ćwiczeń. Dwa dni przed andrzejkami każda klasa miała za zadanie wybrać 10 utworów. Dzięki temu muzyka była zróżnicowana i każdy znalazł coś dla siebie. Punktem kulminacyjnym okazał się taniec belgijka, w którym umiejętnościami tanecznymi pochwalili się uczniowie chyba z wszystkich klas. Nasze zaangażowanie tak zaimponowało nauczycielom, że sami dołączyli do tańca. Bawiliśmy się świetnie, całą imprezę zakończyła piosenka ,,There is nothing holding me back", po której wszyscy zmęczeni, ale wybawieni, rozeszliśmy się do domów.

                                                                                                                                                      Basia i Mirek

 

 
Zdjęcia: B. Lisowska i K. Gutkowski

Kiermasz andrzejkowy.

21 listopada, Szkolna Grupa Młodych Wolontariuszy im.Świętego Mikołaja wraz z opiekunkami, zorganizowała kiermasz andrzejkowy.

Na stoiskach czekały na uczniów liczne atracje. Bardzo dużym powodzeniem cieszyło sie stoisko z wróżbami andrzejkowym. Najmłodsi uczniowie czekali w długiej kolejce na malowanie twarzy. Można było wygrac niespodziankę w loteryjce fantowej oraz zakupić zapachy lawendowe, przygotowane przez wolontariuszki z kl.VI. Nie zabrakło też słodkości - wolontariusze przygotowali pyszne, domowe wypieki, które szybko zniknęły ze stołów.

Jak zawsze, impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem i przebiegała w miłej atmosferze. Nasi wolontariusze stanęli na wysokości zadania. Jesteśmy z Was dumni.

 

 Opiekunki :

 

Ewa Piotrowska

Monika Wolna

Mariola Świta

Zdjęcia: K. Gutkowski

To MY na 100 lat Niepodległości Polski

Po uroczystym apelu z okazji Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja 2018 r. uczniowie, nauczyciel i dyrekcja Zespołu Szkół nr 1 w Nowym Miasteczku wraz z panią burmistrz Danutą Wojtasik oraz przedstawicielami Urzędu Miasta w Nowym Miasteczku zapozowali wspólnie do pamiątkowego zdjęcia. Fotografie „ORŁA” z okna szkoły i z drona Bartka Dynaka zostały ułożone przez p. Beatę Ratajczak w pamiątkowy collage z okazji  100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Strony